ALMANYA Denklik işlemleri

ALMANYA DENKLİK İŞLEMLERİ

Mezun olduğunuz okul, oradan aldığınız diploma veya Meslek lisesi ,16.Madde kalfalık, ön lisans ve lisans diplomalarındaki   mesleğinizin; Almanya eğitim sistemindeki karşılığı veya eşdeğeridir. Denklik başvurusu sırasında; elimizde bulunan çeşitli hizmet içi sertifikaları, yurt içi ve dışındaki deneyimlerinizle ilgili belgelerin de eklenmesinde yarar vardır. Eksik görülen konularda belgelendirme hizmeti verilmektedir.

Denklik yasası yaklaşık 450 mesleği kapsıyor. Bunlar arasında, meslek eğitimi gerektiren; aşçılık, gastronomi, marangozluk, elektrik, elektronik teknisyenliği, tesisatçılık, mekanik, mekatronik, kaynakçı, oto mekanik teknisyenliği, fırıncılık, kuaförlük gibi meslekler bulunuyor. Bunun yanı sıra yasa; doktor, veteriner, hasta bakıcı, avukat veya mali müşavirlerin de diplomalarının tanınmasını kolaylaştırmayı hedefliyor. Başvuru tarihinden itibaren süreç, genel olarak 3-6 ay içinde tamamlanıyor. Denklik işlemi tamamlanmadan kabul edilmeden danışanlara iş bulma sürecine başlanmıyor.

Firmamıza sadece denklik başvurusu talep eden bireylere yaş sınırlaması belirlemiyoruz. Bireyler denklik işlemlerinden sonra firmamıza iş bulunmasını talep ederse yaş sınırlamamız 45 yaştır.

Nasıl denklik alırım?

Mesleki yeterliliğinizi tanıtmak istiyorsanız, başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için Almanya’daki referans mesleği ve Almanya’da nerede çalışmak istediğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Denklik başvurusunda aranan şartlar 

  • Meslek diploması
  • Meb Kalfalık belgesi (16.Maddeye istinaden alınanlar)
  • Ön lisans ve lisans diplomaları 
  • Diplomalara ait transkriptler
  • Mesleklerine ait iş tecrübeleri veya referans mektupları 

2 +

Yılların Deneyimi

24 +

Sonuçlanan

56 +

Başvuru yapan

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda sorularınızın cevaplarını bulmadıysanız bize arayınız

Diplomanın denkleştirilmesi, o kişinin Almanya’da kendi mesleğinde çalışabileceği anlamına geliyor ancak diplomanın denkleştirilmesi oturma izni alınmasını sağlamıyor veya iş bulma garantisi vermiyor.

Diplomaların tanınması için yapılan başvuru, diploma denkliğinin sağlanacağı anlamına gelmiyor. Diploma denkliği sağlanamazsa, yani; diplomanız tanınmadı ise, şu nedenlerden dolayı diplomanızı tanıyamadık ya da belirli eğitimlerden geçmeniz gerekiyor diye bir bilgi verilecektir. Bu şartlarda kısmi denklik işlemi yapılarak, iş ve  oturum izinleri veriliyor ve kişilerin eksik görülen eğitimlerini kendi inisiyatifi ile tamamlamaları yoluna gidiliyor. 

Başvuru tarihinden itibaren süreç, genel olarak 3-6 ay içinde tamamlanıyor.

Firmamıza sadece denklik başvurusu talep eden bireylere yaş sınırlaması belirlemiyoruz. Denklik işlemlerinden sonra firmamıza iş bulunmasını talep ederse yaş sınırlamamız 40 yaştır.

Meslek diploması, MEB Kalfalık (16.Maddeye istinaden alınanlar .)Ön lisans ve lisans diplomaları ve diplomalara ait transkriptler, iş tecrübesi

 

Evet Var. Denklik işlemlerinde eksik olan eğitim veya meslek belgeniz varsa kendi tecrübelerimize dayanarak tamamlayıcı belgelendirme hizmetinde yardımcı olunmaktadır.

Evet yapıyoruz. Denklik işlemlerimize başlamadan önce sizleri ve kurumumuzu hukuki acıdan güvence altına almak için hizmet sözleşmesi yapıyoruz