• Pazartesi- Cuma 9.00 - 18.00
  • Hacıhalil Mah.Çeşme cad Akün İş Merkezi.No:35/5 Gebze

Almanya’da çalışan 2080 Euro, çalışmayan 1954 Euro alacak

Almanya’da çalışan 2080 Euro, çalışmayan 1954 Euro alacak

Almanya’da çalışan ile çalışmayan arasında kazanç farkı makası iyice daraldı. Evli ve 2 çocuklu çalışan bir kişi 2080 Euro alırken 2 çocuklu bir kişi çalışmadan yurttaşlık parası olarak 1954 Euro alacak.

Almanya’da 2024 yılında asgari ücrete saatlik 12,41 Euro zam yapılırken vatandaşlık parasına ise aylık 61 Euro zam yapıldı.

Almanya’da bir yıldan uzun süre işsiz olan 5,3 milyon kişi sosyal yardımla geçiniyor. Toplam nüfusun yüzde 6,5’i devletten aldığı maddi destekle yaşamını sürdürüyor. Sosyal yardım alanlar arasında göçmenlerin oranı yüzde 40’a ulaştı. Ödenekten faydalananlar arasında Türkiye kökenli göçmenlerin oranı ise istatistiklerde yüzde 20 olarak tanımlanıyor.

“Kimse çalışmak istemiyor”

Almanya’da sosyal yardım oranının yüksekliği ve yeni uygulamayla verilecek miktarın daha da artacak olması, bu olanaktan faydalananların çalışmak istemediği şeklinde yorumlara neden oluyor.

Almanya’da hükümetin küçük ortağı FDP ile ana muhalefet CDU/CSU Yurttaş Parası’ndaki artışın iptal edilmesini istedi.

“Hiç çalışmayanla asgari ücretli birisi neredeyse aynı parayı alıyor”

Federal Meclis Grup Başkanı CDU Genel Başkanı Friedrich Merz de hükümetin yeni yıl itibariyle yüzde 12 zam yaparak hayata geçirmeye karar verdiği Yurttaş Parası’nın ‘ölçüsüz’ olduğu söyledi. Hiç çalışmayıp Yurttaş Parası ile geçinenlerin neredeyse asgari ücretle çalışan kadar para aldıklarını belirten Merz, bu nedenle insanların çalışmak istemediklerini savundu.

“İşletmeler çalıştıracak eleman bulamıyor”

Almanya’da şu anda 2.5 milyon işsiz bulunduğunu hatırlatan Merz, “Ülke genelinde 700 binden fazla açık işyeri var. İşletmeler çalıştıracak eleman bulamıyor. Zira Yurttaş Parası alanlar asgari ücretle çalışsalar ancak aynı düzeyde kazanacakları için evde kalmayı yeğliyorlar” dedi.

“Bu tür söylemler yanlış”

SPD’li Federal Meclis Başkanı Baerbel Bas da, 2024 yılı bütçesinde tasarrufla ilgili tartışmaların fakirler, dar gelirliler ve göçmen kökenlilere zarar verecek şekilde sürdürülmemesi uyarısında bulundu. Yurttaş Parası ile göç ve yeteri kadar sosyal yardım nitelikli ödeme yapıldığı için insanların çalışmak istemediklerine dair bağlantı kurulmasını yanlış bulduğunu söyledi.

Kaynak Haber .22.02.2024

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*